A zökkenőmentes internetkapcsolatot manapság szinte minden eszközünk megköveteli, legyen az telefon, PC, laptop, tablet, tv stb. Azonban bizonyos helyekre nagyon nehéz eljuttatni azt, hiszen vezetékes kapcsolat kiépítése túl nagy munka, a routerünk jelét pedig a vastag falak vagy szimplán a fizikai távolság legyengítik. Ilyenkor lehet hasznos a WR 01, ami képes routerünk hatótávját többszörösére növelni, feltéve, ha hiszünk a marketingeseknek. Nézzük meg, hogy igazuk van-e!
A termék fekete és fehérben színben kapható. Alakja egy félholdra hasonlít, amiből hátul kiáll a hálózati csatlakozó. A tetején olvasható a “Wifi repeater” felirat, ami eredetileg a márkajelzés helye lenne. A cucc ugyanis rengeteg márkanév alatt kapható, találkoztam már HooToo, EasyIdea és iMice WR01-el is és ezek mind ugyanarra a termékre utalnak. Ohh Kína…
Ezenkívül szemből 4 státusz LED található rajta, amik a különböző funkciók működését jelzik és egy WPS gomb. Az oldalán pedig az RJ45 port található, ha vezetékesen szeretnénk használni az eszközt, valamint a Reset gomb.
Beüzemelés
A beüzemelés kétféleképpen történhet attól függően, hogy erősítőként (repeater) vagy access pointként szeretnénk használni az eszközt. A különbség annyi, hogy az előbbi esetén a WR01 és a routerünk között vezeték nélküli, utóbbi esetében vezetékes kapcsolat szükséges. Én az előbbi üzemmódban használtam.
Először csatlakozni kell a „Wifi Repeater” hálózathoz telefonunkon/számítógépünkön, majd böngészőben bepötyögni az eszköz IP címét. Ezután a szokásos “admin admin” felhasználónév és jelszó kombóval beléphetünk a kezelőfelületre, ahol többek között ki tudjuk választani, hogy hogyan is szeretnénk használni az eszközt.
Ezután ki kell választani az erősíteni kívánt hálózatunkat, majd megadni az új hálózat nevét, jelszavát (az eszköz nem képes ugyanazt az SSID-t használni), és kész is vagyunk.
Használat
A tapasztalataim egészen pozitívak. Egy bizonyos távolságnál közelebb nem sok értelme van a dolognak, de a ház igazán távoli pontjain vagy az esti órákban, amikor a szomszédok nagy része az internetet böngészi, nagyon hasznos tud lenni. Gyakran 2-3-szor gyorsabb volt az internet sebessége, mintha a routeremre csatlakoztam volna. Előfordult azonban olyan is, hogy az eszköz teljesen elveszítette a jelet, de egy újraindítás megoldotta a hibát.
Standardok tekintetében a 802.11b/g/n-t támogatja, azaz 300 Mbps az elérhető legmagasabb sebesség. Sajnos a lakhelyemen nem érhető el ilyen gyors internet, ezért nem tudtam kipróbálni, hogy ez valóban igaz-e.
Hátrány, hogy csak 2.4 Ghz-es frekvencián használhatjuk, az 5 Ghz-es sávot nem tudja az eszköz.
Aztán ott van az a bizonyos WPS gomb. A WPS lényege, hogy leegyszerűsíti a routerhez való csatlakozást azáltal, hogy néhány percig jelszó beírása nélkül is kapcsolódhatunk hozzá.
Összegzés
Csodákat ne várjunk a WR01-től. Vízből nem csinál internetet, ha eleve gyenge a routerünk, akkor érdemes inkább azt fejleszteni. De ha ezen túl vagyunk és tényleg a távolság a probléma, néhány ezer forintos árával valóban megnövelhetjük vele az otthoni lefedettséget.
Ami tetszett
- egyszerű beállítás
- kedvező ár
Ami nem tetszett
- néha elveszíti a jelet
- nem támogatja az 5 Ghz-es sávot
- Reset gombot nehéz, sőt szinte lehetetlen benyomni
Hol kapható
Ahogy korábban is említettem, a WR01 több helyen kapható, rengeteg különböző néven, de ezek mind megegyeznek. Az ára kb. 10 dollár körül alakul.
A Xiaomi jelismétlőjéről itt olvashatsz.
A tesztért köszönet Szénási Beninek!
Lájkold a blog facebook oldalát, ahol további akciókat és érdekességeket találsz!
Csatlakozz facebook csoportunkhoz is!