Manapság rengeteg roller kapható és azt gondolnánk, hogy bármelyik jó lehet. Valójában még átlag embernek sem mindegy, hogy a sok lehetőség közül melyiket válassza. Ezt a kérdést tovább bonyolítja, ha elektromosat szeretnénk.
Lássuk hát milyen szempontokat érdemes figyelembe venni!
Gyerek vagy felnőtt méret
Legegyszerűbb kérdés, hogy kinek lesz. A gyerek rollerek kisebb méretűek, kisebb a kerekűek és kb. 60-80 kg teherbírásúak. Bár a súlykorlát akár felnőtteknek is megfelelő lehet, a kisebb kerek nem veszik olyan jól az akadályokat és a kormányuk sem állítható elég magasra.
Kerékméret
Ha közlekedni szeretnénk vele, akkor a minél nagyobb, annál jobb elv érvényesül. Gyerekeknek 10-15 (4-6 col), felnőtteknek 15-20 cm (6-8 col) átmérőjű kerék ajánlott.
A kisebb, keréknek nagyobb a gördülési ellenállása, nehezebben veszik az akadályokat, fárasztóbb vele hosszabb távra menni. A nagyobb kerék érezhetően jobban gurul, de nehezebb. A vékonyabb vagy keményebb kerekekre jellemző hogy könnyebben gurulnak, viszont a tapadása is kisebb, nedves úton jobban megcsúszik. A tömlős kerekek jobban tapadnak, elnyelik a rázkódást, de nehezek és hajtani is nehezebb őket.
Rugózás
Kevés rolleren van rugózás, pedig nagyszerű dolog. Bár nehezebb lesz tőle a roller körülbelül egy kilóval, ha választhatunk, akkor teleszkóposat vegyünk! Már az első teleszkóp is nagy segítség. A sok repedés és díszkő miatt a rugózás nélküli rollerrel kényelmetlen a közlekedés és az ízületeimnek sem tesz jót.
Hordozhatóság
A legtöbb roller összecsukható, de nem mindegy hogy hogyan. Ha tömegközlekedés járműreire is fel szeretnénk vinni, akkor fontos, hogy könnyen össze lehessen csukni, másrészt az sem mindegy, hogy hol csukódik össze. A legjobb, ha a kormányt a fellépővel összekötő váz alsó részén törik be, így a kerék is felfelé és hátra mozdul el. Emiatt sokkal kisebb lesz a roller. Az összecsukó retesz kioldása történhet lábbal és kézzel is, utóbbi kényelmetlenebb, hiszen le kell hajolni, kioldani a reteszt és így kell a kormányt is hajlítani.
A hordozhatóság szempontjából másik fontos tényező a roller súlya. A legtöbb roller alumínium, hogy könnyebb legyen, de ki lehet fogni nehezebb darabokat az olcsó kategóriában. Ha megadják a terméklapon a súlyt, emeljünk és cipeljünk hasonló súlyt hogy lássuk, mennyire nehéz, pl. vízespalackot. Az elsőre könnyűnek tűnhet a 4-5 kilogramm, 5 perc után már nem az. Az elektromos rollerek még nehezebbek, a LiPo vagy Li-Ion akkumulátorral szerelt könnyebb darabok 7-8 kilósak, a nehezebbek már 13-15 kilósak, mint egy bicikli. A régi, ólomsavas akkumulátorosak pedig akár 25-50 kilósak is vannak.
Fékek
A legtöbb rolleren a hátsó kerék feletti sárhányó egyben fékként is működik. Ez a legtöbb esetben elegendő. Én ezt is ritkán használom, inkább a hajtó lábammal fékezek úgy hogy előre lépek.
Néhány modellen van kézzel működtethető fék is, ez kényelmes, de nehezebb lesz tőle a roller. Az elektromos rollereknél van elektromágneses fék. Kényelmes a használatuk, nagy sebességnél erősen fognak, de kis sebességnél már nem hatékonyak és nem tudják teljesen megállítani a rollert. Az elektromágneses féknél van olyan, ami vissza is táplálja az energiát. Hasznos, hogy ne vesszen kárba és így kevesebb akkumulátor is elegendő a rollerbe, amitől olcsóbb és könnyebb lesz.
Fellépő magassága, hossza, szélessége
Keveseknek tűnik fel, hogy a fellépő magassága milyen fontos. Talán sokan azt gondoljak, hogy a magasabb jobb, mert kevésbé akad fent. Ez igaz, de mivel a rolleren egy egy lábas fél guggolást végzünk, így a tartó láb sokkal jobban elfárad, mint a lökő láb. Aki rollerezett már, az ismeri. Így nem mindegy, hogy mennyire kell a tartó lábat berogyasztani. Az alacsony fellépővel rendelkező rollereken kevésbé, így nem olyan fárasztó a használatuk. Természetesen túl alacsonyan sem lehet, mert akkor pedig könnyen fennakad.
A fellépő hossza és szélessége azért fontos, hogy kényelmesen felférjen a másik lábunk is, így kevésbé fárasztó az út. A hosszabb fellépőnél hátrébb helyezhetjük a súlypontunkat, így biztonságosabb a roller.
Elektromos vagy hagyományos
Sajnos itt inkább az ár szokott dönteni. A hagyományos roller 15 és 30 ezer forint között van, az elektromos rollerek itthon százezer forinttól kezdődnek. A hagyományos rollerrel edzettségtől, sebességtől és útviszonyoktól függően alkalmanként 1-5 kilométert lehet megtenni. Elektromos rollerrel akár 10-20 kilométert is! Persze azt gondolhatjuk, hogy a távnak csak az akkumulátor teljesítménye szab határt, pedig az elektromoson is el lehet fáradni.
Vagyis ha hosszabb utakra szeretnénk menni, mindenképp egy elektromos rollerre lesz szükségünk. Sehol sem mutat jól ha megizzadva, lihegve érkezünk meg.
Szempont lehet a súly is. A sima rollerek 3-5 kilósak, az elektromos rollerek 8-15 kilósak. Utóbbit egy gyerek vagy hölgy nem biztos hogy elbírja. Ha tömeg közlekedünk vagy lépcsőn visszük, akkor inkább egy kisebb, könnyebb rollert válasszunk, függetlenül attól hogy elektromosat vagy hagyományosat választunk. Az elektromos rollereknél az akkumulátor az egyik legnehezebb rész, így ha nem kell napi 20 kilométert mennünk, akkor egy kisebb kapacitású de könnyen rollerrel jobban járunk.
Elektromos roller hatótávja
Ez sem olyan egyszerű kérdés, mint amilyennek látszik. Az adatlapon feltüntetett értékek a gyár optimális körülmények között elvégzett és a gyár feltételeit teljesítő körülmények között születtek. A teljesítményt nagyban befolyásolja az utas súlya, az út minősége, a gyorsítás és fékezés gyakorisága, szél erőssége és iránya, de még a hőmérséklet is! Így könnyen megeshet, hogy egy 20 kilométert tudó roller a maximális terhelhetőség határán, rossz úton, hidegben csak 5-8 kilométert fog tudni!
Akkumulátor típusa
A rollerekbe vagy Li-Ion (jellemzően 18650-es) akkumulátorokat vagy a hagyományos savas akkumulátort raknak. Előbbi sokkal könnyebb, nagyobb teljesítményű de drágább. Utóbbi olcsóbb, de nagyon nehéz, főleg az üléssel ellátott darabokat szerelik vele.
Hol vásároljunk
Vehetjük itthon és rendelhetjük külföldről is. Itthon drágább, viszont egyszerűbben intézhető a garancia.
Külföldről olcsóbb, de hiba esetén a nagy súly miatt költséges vissza küldeni.
"Europe Railway Priority Mail"-el rendelve nincs Vám és Áfa! Ehhez a kosárba kell tenni és a Proceed to Checkout után a Priority line alatt lévő szállítási "Europe Railway Priority Mail" módot kell választani.
Van ami Vám és Áfa nélkül vásárolható, ott odaírják hogy az ár már tartalmazza ezeket a költségeket, vagyis nem nekünk kell fizetni:
Please Note:
1. The above prices are already inclusive of customs duties,
so customers do not need to worry about paying extra customs duties.
Ha a termék helye Európában van, jó eséllyel nem kell Vámot és Áfát fizetni.
Sajnos nem tudok Vám és Áfamentes megoldásról
Xiaomi
Az én kedvencem a Xiaomi elektromos rollere, mely már 80 000 forintért elérhető a GearBest-en.
"Europe Railway Priority Mail" postázási módot választva pedig Áfa és Vám mentesen rendelhető!
Előnye a nagy teherbírás és hatótáv, nagy kerék és jó útfekvés.
Hátránya hogy nehéz és nem csukható olyan kicsire össze, mint a többi roller
Hazai beszerzése a XiaomiShop-ból lehetséges. A garancia miatt érdemes megfontolni!
Lájkold a blog facebook oldalát, ahol további akciókat és érdekességeket találsz!
Csatlakozz facebook csoportunkhoz is!
A Xiaomi rajongók csoportját itt találod!